انواع چرم مصنوعی و محصولات تولیدی با چرم مصنوعی

 • دسته بندی:
 • تاریخ درج:

چرم مصنوعی ماده ای شیمیایی است که از دو ماده پلی اورتان و پلی وینیل به دست می آید. کیف چرمی زنانه و مردانه، چمدان، یراق آلات، پوشاک، لوازم و اثاثه خانه از جمله مواردی هستند که از چرم مصنوعی ساخته می شوند. در واقع هر چیزی که با چرم اصل قابل ساخت باشد با چرم مصنوعی هم می تواند تولید شود.

چرم مصنوعی همانطور که از نامش هم پیداست اساسا ساخته دست بشر است و در حال حاضر، به عنوان جایگزینی برای چرم اصل به سطحی از ظرافت در ساخت و ظاهر رسیده که نزدیک به چرم های واقعی است و این از دلایل محبوبیت چرم مصنوعی به شمار می رود.

چرم مصنوعی در مقایسه با چرم اصل، در رنگ هایی متنوع تر دردسترس است و مراقبت و نگهداری از آنها هم راحت تر است به همین دلیل در تولید برخی لوازم همچون تولید کیف های چرمی زنانه و مردانه کاربرد بسیاری دارد.

معرفی انواع چرم های مصنوعی تولید شده:

 • انواع مختلف چرم مصنوعی

چرم پلی اورتانPU و انواع مختلف محصولات تولیدی از آن یکی از انواع چرم مصنوعی محسوب می شود. این نوع چرم مصنوعی ارزان ترین نوع چرم موجود در بازار است. هرچند چرم PU در استفاده بسیار راحت و مناسب است اما ماندگاری و عمر پائینی دارد.

 • مزایای از این نوع چرم را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
 • چرم پلی اورتان جاذب آب نیست و به همین علت، تمیز کردنش هم آسان تر است و به مرور زمان دچار خشکی نمی شود. برخی کیف های جرمی زنانه و مردانه ، روکش های صندلی اتومبیل ها، کفش های جرم و مبلمان از جمله محصولات تولیدی از چرم پلی اورتان می باشد کفش های چرم

   

  • چرم مصنوعی پی وی سی

  چرم منصوعی پی وی سی از چرم پلی اورتان دوام بالاتری دارد، و تولید آن نیز در حجم بالاتری صورت می گیرد. این نوع از چرم مصنوعی با اضافه کردن مواد شیمیایی نرم کننده که plasticisers خوانده می شوند منعطف می شوند.

  • چرم نما(Leatherette)

  عبارت چرم نما به هر نوع چرم مصنوعی اطلاق می شود که رویه زیرین آن، از مواد سازنده پارچه و رویه بیرونی از پلاستیک پوشیده شده باشد.

  از چرم نماها به طور عمده در اتومبیل ها و به عنوان جایگزینی برای چرم های اصلی استفاده می شود. این نوع چرم مصنوعی بدون منفذ است، و به همین دلیل اگر آب یا غذایی روی آن ها ریخته شود به راحتی پاک می شوند. به همین دلیل تمیز نگه داشتن این چرم نماها آسان است و برای پاک کردن آنها نیاز به مواد یا شوینده های قوی نیست.

  چرم گیاهی نوع جدیدی از چرم است که در این بخش به اختصار به معرفی آن پرداخته شده است .

  • چرم گیاهی تولیدی از پیناتکس

  پیناتکس یک محصول چرم متفاوت است که از زایدات برگ های آناناس تولید می شود. آناناس یکی از محصولات عمده کشاورزی در فیلیپین است و در همین کشور هم بود که برای اولین بار از زایدات عظیم این محصول برای تولید چرم استفاده شد.

  جالب است بدانید که چرم حاصل از این ماده هم شکل و ظاهری قابل قبول دارد و در حال حاضر، کیف های چرمی زنانه و مردانه، کلاه، کفش و دیگر محصولات تولیدی از چرم پیناتکس در بازار موجود هستند.

  • چرم گیاهی از پنبه

  چرم چوب پنبه از پوست درخت cork oak تولید می شود، درختی که در مناطق مدیترانه ای، از جمله در پرتغال، اسپانیا و فرانسه یافت می شود.

  چرم گیاهی به مرحله ای از تولید رسیده است که می تواند به عنوان محصولی پرکاربرد برای تولید ملزومات مصرفی همچون کیف چرمی زنانه، تولیدات مبلمان و حتی صنعت پوشاک در کنار چرم های طبیعی و چرم های مصنوعی شیمیایی، جای خود را در بازارهای تجاری باز کند.

انواع چرم مصنوعی و محصولات تولیدی با چرم مصنوعی